Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stopařská zkouška FH2

 

Případné tvary položení stop ...

stopa_fh_fh2.jpg

 

ZKOUŠKA FH 2 - PSA STOPAŘE 2. STUPNĚ

Jedna cizí stopa, 1800 kroků dlouhá, 7 lomů, z toho minimálně 2 ostré, jeden oblouk, 7 předmětů, 180 minut stará, 2x křížena stopou jiné osoby - 30 minut před vypracováním.

Čas k vypracování stopy je 40 minut. Začátek stopy - z nášlapu u kolíku.

 

 

Všeobecná ustanovení

Na stopě je kladečem položeno v nepravidelných vzdálenostech 7, pachem dobře nasycených předmětů, (max. 10 cm dlouhých, 3 cm širokých, 1 cm tlustých). Všechny předměty jsou opatřeny čísly a to tak, že číslo na startovací tabulce se shoduje s číslem na předmětu. Před začátkem stopy musí psovod nahlásit rozhodčímu, zda jeho pes předměty označuje nebo zvedá (přináší). Kombinování, tedy označování a zvedání (přinášení) na jedné stopě, je chybné. Hodnoceny budou jen takové předměty, které odpovídají hlášení psovoda. Psovod může nechat psa pracovat podle své volby na volno nebo na stopovacím vodítku, vždy s odstupem 10 m. Stopovací vodítko 10 m dlouhé, může být prověšené nebo napnuté, ale psovod s ním nesmí psa ovlivňovat.

a) Položení stopy

Kladeč, pro psa cizí osoba, vyhotoví pro rozhodčího nákres terénu. Průběh stopy je zaznamenán rozhodčím, popřípadě s vedoucím stop na základě náčrtu terénu jako jsou jednotlivé stojící stromy, stožáry, střech atd. Před položením stopy ukáže kladeč rozhodčímu (vedoucímu stop) odpovídající předměty. Tyto předměty musí mít kladeč minimálně 30 minut předem u sebe, aby byly dobře prosyceny pachem. Předměty nesmí překročit předepsanou velikost a nesmí se podstatně barvou lišit od terénu. Nášlap u kolíku (  dříve pes místo nášlapu vyhledával identifikační předmět v prostoru 20x20 m ). Kladeč stopu položí normální chůzí. Předměty jsou položeny na stopě (do šlápot) v nepravidelných vzdálenostech. První předmět nesmí být od výchozího místa vzdálen méně jak 250 kroků. Sedmý a poslední předmět je položen na konci stopy. Je nepřípustné, aby předměty byly položeny na lomu nebo v jejich bezprostřední blízkosti. Nesmí být položeny vedle stopy, nýbrž do šlápot. Místo, kde budou předměty položeny, zaznamená kladeč do nákresu křížkem. Stopa musí být položena tak, aby odpovídala předepsaným parametrům. Třicet minut před uvedením psa k vypracování stopy, provede druhá, pro psa cizí osoba, dvakrát křížení stopy. Křížení nesmí být provedeno na prvním a posledním úseku.

b) Vypracování stopy

Kladeč oznámí rozhodčímu čas uvedení psa k vyhledání stopy. Způsob (volné hledání nebo práce na stopovacím vodítku) - začíná od nášlapového kolíku.  Psovod uvede psa k nášlapu a povelem  "hledej" zahájí stopování - pěkně klidně .  Psovod nesmí na psa působit žádný nátlak, který by jej nutil jít po stopě vpřed. Nové uvedení není dovoleno. Jakmile pes začne stopovat, zůstane psovod stát a nechá celé stopovací vodítko proklouznout rukou. Stopovací vodítko může být upevněno na obojku nebo na stopovacím postroji a pes může být veden vodítkem nad zády, bokem nebo mezi předními a zadními nohami. Stopa má být vypracována klidně, tak že psovod může psa následovat krokem. Psovod následuje psa od nášlapu v odstupu deseti metrů. To platí i při práci psa na volno. Nalezne-li pes předmět, musí jej ihned označit nebo zvednout psovodovi. Při zvedání předmětu může zůstat stát, sedět nebo také přijít k psovodovi. Přináší-li pes předměty, nesmí mu psovod jít naproti. Při zvedání předmětu je postupování psa vpřed s předmětem chybou. Označovat může pes vsedě, vleže nebo vestoje, případně střídavě.

Nalezený předmět psovod zvednutím ukáže. Psovod může psa pochválit a pokračuje ve vypracování stopy. Když pes sejde ze stopy na křížení více než 10 m, a dále pokračuje, musí být jeho práce ukončena. Rozhodčí má právo umožnit psovodovi pomoc psu, když je terén neregulérní (např. velké mokřiny, příkopy). Body se neodebírají. Psovodovi je povoleno, po dohodě s rozhodčím, krátce přerušit vypracování stopy, pokud on nebo jeho pes z důvodů tělesného stavu a pachových podmínek (např. únava, velmi teplé počasí) požadují krátkou přestávku. Také zde nenásleduje bodová ztráta. Uvedení psa na stopu nebude bráno ve smyslu zkušebního řádu jako nové vyhledání. Čas k vypracování stopy se však nepřidává. Psovod má povoleno, během krátké přestávky nebo po označení předmětu, očistit psu hlavu, oči a nos. K tomuto může mít u sebe během vypracování stopy vlhký hadr, popřípadě vlhkou houbu. Pomůcku je nutno ukázat rozhodčímu před začátkem stopy. Jakákoli pomoc (např. škubnutí s vodítkem) nebo výrazná slovní pomoc je zakázaná a může vést k ukončení práce.

c) Hodnocení:

Nejvyšší počet bodů 100 může být zadáno jen tehdy, když pes pracuje na stopě od začátku do konce aktivně, nízkým nosem, rovnoměrným tempem (s ohledem na terén) a všechny předměty označí nebo přinese. Všechny lomy musí být vypracovány jistě. Pes se křížením nesmí nechat ovlivnit. Za každý nenalezený předmět budou odebrány 3 body a za poslední předmět 2 body. Kombinace, přinášení a zvedání předmětů je chybou. Za každé chybné označení nebo zvednutí jiného předmětu bude odebráno 1,5 bodů. Snaží-li se psovod zabránit psu v sejití ze stopy, je rozhodčím jednou napomenut k následování psa. Vypracování stopy je ukončeno, když pes opustí stopu o více než délku stopovacího vodítka, při volném sledování je odstup psa mimo stopu větší než deset metrů. Práce musí být také ukončena, když psovod neuposlechne pokyn rozhodčího.

- například takto -

 

p9030068.jpg